Henryk Żygadło

Dr Henryk Żygadło

urodzony w 1941 roku w Międzyrzeczu k. Korca z rodziców Olgi i Eugeniusza, żona Zofia, dwoje dzieci Anna i Ryszard, dwóch wnuków.

Od 1947 roku mieszka w Opolu Zakrzowie, tutaj też ukończył szkołę podstawową w 1954 roku.

1954-1958 uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Opolu.

1958-1964 studiował na Akademii Medycznej we Wrocławia gdzie uzyskał dyplom lekarza.

Po studiach związał się ze Szpitalem Wojewódzkim w Opolu gdzie uzyskał specjalizację
z chorób wewnętrznych i nefrologii.

Od 1971 roku był jednym z organizatorów pierwszego na Opolszczyźnie Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ. Tutaj też był zastępcą ordynatora i z zespołem wdrażał leczenie nerkozastępcze – sztuczną nerkę. Pod jego kierunkiem młodzi lekarze uzyskiwali specjalizację I stopnia.

Informacja na stronie http://www.wcm.opole.pl/miesiecznik/201003.pdf.

Jest biegłym sądowym z zakresu chorób wewnętrznych i nefrologii.

W latach 1980-1982 pracował w Libii, gdzie prowadził stację dializ.

do 2012 roku był kierownikiem Stacji Dializ w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.

Aktualnie jest na emeryturze.

Praca społeczna

W latach 1964 – 1988 działacz harcerski (phm), współpracował z Komendą Hufca Opole. Współorganizował obozy i kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Od 2009 roku radny I i II kadencji Dzielnicy Zakrzów oraz członek Zarządu Dzielnicy (Z-ca przewodniczącego Zarządu) w I i II kadencji.

Jeden z współorganizatorów i wykonawców remontu kościoła pw. Św. Anny w Opolu-Zakrzowie (zwanego potocznie kaplicą lub kapliczką).

Porucznik rezerwy.

ks. Wolfgang Globisch


Ks. Wolfgang Globisch, syn Pawła i Małgorzaty Habicht

urodzony 23.01.1933 r., ochrzczony 03.02.1933 r., w kościele p.w. Św. Krzyża w Opolu, bierzmowany 01.06.1944 r. przez kard. Bertrama w kościele Świętych Piotra i Pawła. Święcenia kapłańskie 17.06.1956 r. w obecnej katedrze w Opolu.

1939 r. do 1943 r. szkoła podstawowa w Zakrzowie, od 1943 r. do stycznia 1945 r. Moltke Oberschule w Opolu.

Po 1945 r. ukończenie szkoły podstawowej w Czarnowąsach.

1948 r. wstąpienie do Niższego Seminarium Duchownego w Nysie. Nauka w gimnazjum „Carolinum” w Nysie.

1951 r.- 1956 r. studia filozoficzno-telogiczne w Nysie i Opolu.

Wikary w Paczkowie, Krzyżanowicach, Pyskowicach i Raciborzu.

Proboszcz w Wawelnie 1960 – 1974 r. a od 1974 r. do 2003 r. w Kolonowskiem.

Od 1965 aktywny w „Akcji Pojednawczej Znaku Pokuty”

1967-1977 diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej

1970 – inicjator „Kolędników Misyjnych” w diecezji Opolskiej

1990 – 2010 diecezjalny duszpasterz mniejszości narodowych i etnicznych

Od 1990 r. organizowanie bibliotek Caritas w diecezji opolskiej i gliwickiej i dyrektor Centralnej Biblioteki Polsko-Niemieckiej Caritas oraz prezes Stowarzyszenia Bibliotek Caritas im. św. Karola Boromeusza

1991 – 2010 wicedyrektor Caritas diecezji opolskiej

Inicjator Diecezjalnego Funduszu Pomocy Misjonarzom diecezji opolskiej

Od 2010 r. emeryt w dalszym ciągu udzielający się w Bibliotekach Caritas.

Odznaczenia za działalność duszpasterską, charytatywną i na rzecz pojednania:

2006 – przez Ojca Świętego Benedykta XVI mianowany prałatem

2010 – Krzyż Zasługi I. Klasy Republiki Federalnej Niemiec

2011 – Złoty Krzyż Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzieci i Młodzież Zakrzowa

Wyróżniające się dzieci i młodzież z Zakrzowa.

Raz w roku Rada Dzielnicy w Zakrzowie nagradza dzieci i młodzież z dzielnicy listami gratulacyjnymi i upominkami. Podstawą wyróżnienia są opinie dyrektorów szkół, Rad Pedagogicznych lub grup społecznych.

 

Wyrożnieni w 2017 r.

 1

Marta SKOWRON

SP -7

 2

Zuzanna SPALENIAK

 3

Viktoria CUDA

 4

Aleksandra WALA

 5

Maja SIKORSKA

 6

Robert BOHAJCZUK

 7

Kacper KRASOWSKI

 8

Franciszek KOCZWAŃSKI

 9

Julia GOSPODARYSZYN

 10

Paweł MARSZOŁEK

 11

Szymon SOBCZAK

 12

Tomasz WIECZOREK

 13

Łukasz PIECHACZEK

 14

Martyna NIEDUŻAK

 15

Hanna RADLAK

 16

Martyna KOZIOŁ

 17

Martyna DROZDOWSKA

 18

Agata KOZIOŁ

 19

Weronika FIUK

 20

Adrianna BOHAJCZUK

 21

Natalia RZEPCZYŃSKA

 22

Michał KRUPSKI

 23

Wiktoria SAMBORSKA

PSP

21

 24

Julia SAMBORSKA

 25

Julia KULICZKOWSKA

 26

Marcin KLEMENZ

PG 7

 27

Piotr SKRZIPCZYK

 28

Mateusz UNGIER

 29

Milena PERUCKA

PG 9

 30

Julia ADAMEK

PG 10

 31

Teresa SKRZIPCZYK

ZSZ

 

Wyróżnieni przez Radę Dzielnicy w 2016 r.
1. Weronika Fiuk SP-7
2. Natalia Rzepczyńska
3. Michał Krupski
4. Katarzyna Kwiatkowska
5. Pascal Wójcik
6. Wiktoria Cuda
7. Karolina Kozioł
8. Martyna Kozioł
9. Teresa Skrzipczyk ZSZ
10. Milena Perucka PG-9
11. Rafał Dawid ZSM
12. Aleksander Kaczerewski
13. Julia Samborska PSP-21
14. Julia Kuliczkowska
15. Zuzanna Bobulska
16. Julia Adamek PG-10
17. Konrad Gruszfeld ZSP

 

Wyróżnieni w 2015 roku

 1.

Natalia Rzepczyńska

SP 7

 2.

Adrianna Bohajczuk

 3.

Natalia Kiliańczyk

 4.

Karolina Kozioł

 5.

Weronika Fiuk

 6.

Pascal Wójcik

 7.

Zuzanna Bobulska

SP 21

 8.

Julia Kuliczkowska

 9.

Wiktoria Samborska

 10.

Zuzanna Jaszczyk

 11.

Karolina Gronowska

PG 5

 12.

Bartosz Bukański

PG 7

 13.

Katarzyna Lisowska

 14.

Jessica Stellmach

 15.

Milena Perucka

PG 9

 16.

Jakub Kaziszyn

 17.

Marcin Marszołek

ZSM Publiczne Technikum nr 4

 18.

Paweł Danisz

 19.

Mateusz Pluciński

ZSM Publ. Szk.Zaw.

 20.

Konrad Gruszfeld

ZSSp.

 21.

Teresa Skrzipczyk

ZSZ Technik Analityk

 22.

Weronika Nguyen

 23.

Natalia Gołyga

LO 2

 24.

Maja Gołyga

 25.

Karolina Maćkowiak

ZPPK Plastycznego

 26.

Dawid Staszewski

Kandydat na rolnika

Wyróżnieni w 2014r.:

1

Martyna Kozioł

 SP-7

19

Urszula Chyra Nauczanie domowe
2

Justyna Kozioł

20

Maja Chyra
3 Jessica Stelmach

21

Kacper Plochowicz SP-8
4 Bartosz Bukański 

22

Karolina Grochowska   SP-21 
5 Piotr Skrzipczyk 

23

Julia Adamek
6  Paweł Bojczuk

24

Nikola Pietrzak
7  Maja Grygierczyk

25

Tobiasz Chyra  PG-9
8  Wiktoria Sowa

26

Agata Księżak III LO
9  Karolina Larska

27

Agata Baron IV LO
10 Marcin Klemenz 

28

Natalia Bułka ZSZ
11 Łukasz Langosz

29

Krzysztof Gąsior
12 Weronika Fiuk

30

Marcin Marszołek ZSE
13

Natalia Kiljańczyjk

31

Paweł Danisz
14

Martyna Wilczyńska

32

Krzysztof Hałka KS Tempo
15

Karolina Kozioł

16

Olaf Hetman

17

Mateusz Stolarczyk

18

Pascal Wójcik

 

Wyróżnieni w 2013 r.:

1

Maja Grygierczyk kl. I

PSP-7

Bartosz Bukański kl. V

Jessica Stellmach kl. V

Katarzyna Kwiatkowska kl. III

Kacper Plochowicz kl. V

PSP-8

Maja Chyra kl. IV b

PSP-11

Emilia Futkowska kl. IV b

Aleksandra Paciepnik kl. IV c

Tobiasz Chyra kl. VI b Opolski Orzeł 2013

PSP-11

10 

Nikola Pietrzak IV b

PSP-21

11 

Julia Adamek V a

12 

Karolina Gronowska V b

13 

Milena Fedorowicz VI b

14 

Stefania Staś VI b

15 

Konrad Gruszfeld

ZSS

16 

Patrycja Kępińska kl. II c

PG-4

17 

Michał Hutsch kl. III b

18 

Agaty Księżak, kl II

LO III

19 

Krzysztof Gąsior,

ZSZ im. Staszica

20 

Magdalena Jeleń,

21 

Weronika Nguyen kl. II

PG-6

22 

Maja Gołyga - kl. II c

PG 7

23 

Teresa Skrzipczyk - kl. II c

24 

Patrycja Bochenek - kl. III b

25 

Agnieszka Pierzga - kl. III b

26 

Natalia Gołyga - kl. III b

27 

Jakub Koczwański klasa II d

LO IV

28 

Damian Schnober

ZSE im. Kościuszki

29 

Krzysztof Danisz

30 
Patrycja Walasek kl. II

ZSZiO im. Gzowskiego

31 

Agata Baron kl. III

32 

Teresa Koczerewska „Tesia”

sportowiec

 

Wyróżnieni w 2012 roku

Lp.

Imię i Nazwisko

Szkoła

1

Bartosz Bukański

PSP 7

2

Jessica Stellmach

PSP 7

3

Mateusz Napieralski

PSP 7

4

Kacper Plochowicz

PSP 8

5

Tobiasz Chyra

PSP 11

6

Maja Chyra

PSP 11

7

Emilia Futkowska

PSP 11

8

Aleksandra Paciepnik

PSP 11

9

Julia Adamek

PSP 21

10

Stanisław Radlak

PSP 21

11

Karolina Gronowska

PSP 21

12

Wiktoria Staś

PG Nr 7

13

Vasylyna Kachmar

Zespół Szkół Specjalnych

14

Konrad Gruszfeld

Zespół Szkół Specjalnych

15

Magdalena Jeleń

ZSZ Struga 16

16

Krzysztof Gąsior

ZSZ Struga 16

17

Damian Schnober

ZSE Kościuszki

18

Krzysztof Danisz

ZSE Kościuszki

19

Agata Księżak

III LO

20

Anna Skrzypczyk

III LO

21

Patrycja Walasek

LO nr IV

22

Mateusz Biernat

LO Nr V

23

Agata Baron

Technikum nr 1

Harcerki:

1

Angela Dudzińska

przyboczna

Wesołe Siódemeczki

2

Agnieszka Pierzga

przyboczna

3

Katarzyna Grabarz

przyboczna

4

Natalia Gołyga

przyboczna

4 GZ "Iskierki

Sportowcy:

1

Filip Stopiński

Hokeista

Kadra Polski juniorzy

2

Krzysztof Hałka

Piłkarz

KS Tempo

 

Wyróżnieni w 2011 roku

Lp.

Imię i Nazwisko

Szkoła

1

Patrycja Kiljańczyk

PSP 7

2

Damian Pluciński

PSP 7

3

Teresa Skrzipczyk

PSP 7

4

Tobiasz Chyra

PSP 11

5

Karolina Gronowska

PSP 21

6

Stanisław Radlak

PSP 21

7

Agata Księżak

PG 7

8

Damian Schnober

ZSE ul. Kościuszki

 


 

Kontakt z zarządem

Home
Danuta Klemenz
Przewodniczący Zarządu
Dzielnicy Zakrzów
Email
 

Na skróty

Home
Galeria zdjęć
wejdź
Email
Ludzie Zakrzowa
wejdź
Email
Forum
wejdź